BLOGUJEME O SÉRU

03. 07. 2023

KÝM BUDETE, ZTRATÍTE -LI VZPOMÍNKY?

Znáte nejčastější druh demence? Seznamte se s ní: Projevuje se tím, že vám mizí pamět. Nejčastější demence totiž způsobuje odumírání mozkových buněk z neznámých příčin a znáte ji pod jménem Alzheimerova choroba. Projevuje se zhoršením krátkodobé paměti, špatným vyjadřováním či špatnou časovou a prostorovou orientací. Rozvíjí se plíživě, leckdy 10-15let a lék na ni budete hledat marně. Chybí i systematický plán prevence. Pojďme se podívat, co je podstatou této obávané nemoci a hlavně na to, jak můžete pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby snížit.

08. 06. 2023

PŘÍČINU OBÁVANÉHO PARKINSONA HLEDEJTE HLUBOKO V MOZKU

Proč nejste vedeni k péči o mozek, když třeba jen v Plzni se ročně dozví diagnozu Parkinson 30-50 lidí. 3-5 z nich mají krátce po čtyřicítce. Zpravidla se diagnozu dozví až když už je nemoc silněji rozvinutá. Co s tím? Existuje na Parkinsona lék? Jak se s Parkinsonem žije? A jak můžete Parkinsonově chorobě předejít?

05. 05. 2023

BOJÍTE SE DEMENCE? 7 KROKŮ, JAK ZABRÁNIT DEMENCI

Také nechápete, proč je tolik léků na prevenci kardiovaskulárních chorob, ale na prevenci demence nemají lékaři téměř nic? Demence nejvíce spojujete s Alzheimerovou chorobou, právem obávaným strašákem. Ale demence může nestat i z jiných příčin, než z „Alzheimera“. Trpíte-li vysokým kardiovaskulárním rizikem, lékař vám může nabídnout celý arzenál poměrně funkčních léků. Co se týče prevence demence, zde má lékař téměř prázdné ruce a krom rady „procvičujte mozek“ a něčeho na prokrvení, se vám preventivní péče nedostane. Pojďme se podívat, jak na prevenci demence.

09. 01. 2023

Pomůže vám někdo, když vyhoříte?

Stále více z nás trpí syndromem vyhoření. Je to problém, který se projevuje v oblasti psychické, ale i v oblasti fyzické. Ne vždy je lékaři správně vyšetřen. Ne vždy přípravky, které jsou na českém trhu k mání, se syndromem vyhoření pomáhají. Jak syndrom vyhoření vznikne? Za jakých podmínek „vyhoříte“? A pozná lékař, že jste vyhořeli? Jak si můžete pomoci sami? A které klíčové laboratorní parametry byste měli Vy nebo váš lékař sledovat?

09. 12. 2022

Taurin: proč a jak zpomaluje stárnutí mozku?

O aminokyselině l-taurin (dále taurin) asi každý někde něco slyšel. Zpravidla převažuje dojem, že taurin je jen součástí energetických drinků. Zapomíná se, jak kruciální je jeho dostatek pro naše tělo, zejména pro mozek. Taurin má schopnost urychlovat vznik nových mozkových buněk a spojů mezi nimi a to i ve stáří. Jeho dostatečné množství chrání mozek před neurotoxiny a zároveň snižuje míru poškození mozku po mozkové mrtvici či v důsledku zranění. Jeho tvorba organismem však během stárnutí klesá. Proto byste ho měli začít doplňovat.

01. 12. 2021

Návrat do reality: Kokain

Dnešní movitější společnost už je na užívání kokainu natolik zvyklá, že se dokonce uživatel nemusí na toaletách pracně schovávat. Uživatelé kokainu tak zdánlivě bezpracně objevují svou spontánnost, bohužel ale časem stoupá tolerance a člověk potřebuje více a častěji. Nastupují nepříjemné nežádoucí účinky intenzivínho užívání kokainu a člověk má pak mnohdy problém rozeznat, co je skutečné od toho, co je jen výplodem jeho sluchových halucinací a stihomamů. Kokain zdravotně škodí, problém je, jak se z chronického užívání kokainu navrátit zpět do reality.